Znak a prapor obce Jíloviště
Ikonografie znaku a praporu
Obec leží při historické „veřejné cestě“ spojující Příbramsko a další navazující oblasti s Prahou. První zcela bezpečná zmínka o obci Jíloviště pochází z roku 1347, kdy zdejší rychtář Vavřinec prodal klášteru ve Zbraslavi platy z rychty a krčmy. Když je v roce 1380 připomínán kostel sv. Václava, mluví se o kostele v Jistbě, neboli Jílovišti. Ve staročeštině označoval pojem „jistba“ světnici, pilíř, mostní oblouk. V Jílovišti se předpokládá odvození názvu Jistba od prvního z vyjmenovaných pojmů, který nejspíše označoval jednoduchý přístřešek. Podle jedné z hypotéz šlo o lovecký útulek panovníka a jeho družiny. Dle jiné o útočiště hledačů zlata, kteří ho vypírali z jílu.
Znak obce Jíloviště má následující podobu. V zeleném štítě stříbrný kůl, ve kterém stojí přirozená hořící otep dřeva, převázaná zlatým provazem. Zelené pole štítu je inspirováno lesním bohatstvím okolí obce. Barva stříbrného kůlu má blízko k pojmu historické veřejné cesty, u které obec vznikla. Vertikální směřování kůlu se ztotožňuje s představou cesty stoupající do vrchu.V pojmenování heraldické figury „kůl“ je obsažen také pojem „jistba“, který je i výrazem pro pilíř. Stříbrná tinktura má vztah i k další figuře, kterou je otep dříví. Figura otepi nachází oporu v ikonografii sv. Václava, kterému byl zasvěcen farní kostel v Jílovišti. Podle legend sbíral sv. Václav se svým druhem Podivenem klestí, které pak svázal do otýpek a rozdával je vdovám a sirotkům. Otepí je tak poukázano na počátky dějin obce a na místo zvané Jíloviště, kde stával již zaniklý kostel. Dřevo v otýpce bylo určeno k topení, ale plameny z ní šlehající ukazují ještě k faktu, že atributem sv. Václava byla černá, tzv. přemyslovská orlice, které z těla šlehají plameny. Orlice ležela ve stříbrném štítu, proto byla shodná tinktura použita i pro obarvení kůlu. Otep ve znaku obce Jíloviště je v duchu svatováclavské hagiografie také symbolem lidského soucítění, obětavosti ve prospěch druhých a sousedské pomoci.
Prapor je tvořen vodorovnými pruhy v barvách opakujících tinktury znaku. Zelené pruhy jsou totožné se zeleným štítem, bílé pruhy jsou inspirovány stříbrným kůlem a červený pruh je odvozen od červených plamenů hořící otepi.
Soubory znaku obce ke stažení
Znak obce, soubor typu jpg, velikost 116 kB
Znak obce černobílý, soubor typu jpg, velikost 103 kB
Soubory praporu obce ke stažení
Prapor obce, soubor typu jpg, velikost 17 kB.jpg
Prapor obce, soubor typu jpg, velikost 88 kB.jpg