Občanský průkaz

Občanský průkaz

1.01.2017

Občanský průkaz

O nový občanský průkaz si můžete požádat kdekoli v ČR na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, podání není podmíněno místem trvalého pobytu. 

Povinnost občana

  • občan je povinen požádat o nový občanský průkaz vždy osobně do 15 dnů od jakékoli změny (skončení platnosti, změna rodinného stavu, změna trvalého pobytu atd.) Na pracovišti se pořizuje digitální fotografie občana a snímá se jeho elektronický podpis. Žádosti se dopředu nevyplňují.Pořídí je s Vámi až pracovník na přepážce. 
  • občan, který dovršil patnácti let je povinen požádat o nový občanský průkaz nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy dosáhl požadovaného věku, pokud má trvalý pobyt na území České republiky.

Občanský průkaz se vydává:

  • se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem. Vydává se na základě žádosti občana. Správní poplatek 500,- Kč. Do čipu se zapíše číslo OP a dále lze zapsat údaje, jejichž zápis a rozsah stanoví zvláštní předpis. V současné době je možné na čip nahrát pouze elektronický podpis, který si občan musí zajistit sám na specializovaných pracovištích,

  • se strojově čitelnými údaji bez čipu, tento OP je bez poplatku
  • zpravidla do 30 dnů od podání žádosti

Doklady 

  • rodný list
  • při výměně starého občanského průkazu stačí předložit pouze tento, bez nutnosti předložení rodného listu
  • dosavadní občanský průkaz a doklad o změně nebo doklad potvrzující nový údaj (např. oddací list, registrované partnerství, pravomocné rozhodnutí soudu o omezení svéprávnosti k právním úkonům, doklad o získání titulu nebo vědecké hodnosti, potvrzení o změně místa trvalého pobytu, potvrzení o změně údajů zapisovaných do občanského průkazu, pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu nebo partnerství). DO OP se již nezapisují děti do 18 let, manžel či manželka.

 Platnost občanského průkazu:

  • 10 let,
  • 5 let, je-li občanský průkaz vydáván občanu mladšímu 15 let,
  • 35 let, je-li občanský průkaz vydáván občanu staršímu 70 let.

Ztráta OP

Ztrátu, poškození, zničení nebo odcizení občanského průkazu občan hlásí osobně na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo matričním úřadě, odcizení lze nahlásit také
na Policii ČR. Ztrátu nelze nahlásit telefonicky či e-mailem. K nahlášení ztráty nepotřebujete žádný doklad. Jakmile nahlásíte ztrátu či odcizení, občanský průkaz se zneplatní v centrální evidenci občanských průkazů.

Pokud občanský průkaz po nahlášení ztráty či odcizení znovu najdete, nelze jej již použít!

Po nahlášení ztráty či odcizení je občan povinen do 15 dnů požádat o nový občanský průkaz. Podat žádost si můžete kdekoli v ČR na úřadech obcí s rozšířenou působností, podání není podmíněno místem trvalého pobytu.

K podání žádosti o OP je nutno předložit

  • Potvrzení o občanském průkazu (vydává se po sepsání ohlášení ztráty nebo odcizení),
  • rodný list (originál nebo jeho ověřená kopie) nebo cestovní pas nebo řidičský průkaz.

    Za ztracený, odcizený, poškozený nebo zničený občanský průkaz se vybírá správní poplatek 100,- Kč,

Ztráta, poškození, zničení nebo odcizení občanského průkazu je přestupkem, proto může dojít k uložení blokové pokuty. Výši blokové pokuty stanoví zaměstnanec dle závažnosti spáchání přestupku.

 

 

Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.