Hry bez hranic 2023

7.08.2023

Hry bez hranic Jíloviště 2023

Tato akce byla realizována s finančním přispěním Středočeského kraje

Dne 17. 6. 2023 se konaly tradiční Hry bez hranic, které se konaly v Jílovišti. Akce se mimořádně vydařila, přes občasné přeháňky a náš tým Veteráni Jíloviště skončili na historicky nejúspěšnějším šestém místě. Všem členům týmu i všem, kteří se na naší účasti na hrách podíleli a přišli náš tým podpořit, bychom rádi poděkovali za vzornou reprezentaci obce a myslím, že jsme si to všichni užili. A jedna zajímavost – z 5-ti samostatně hodnotících soutěží, naši Veteráni Jíloviště vyhráli 2 – Touch Rugby a grilování žeber – GRATULACE !!!

Celou akci důstojně zakončil vlastně první koncert na novém sportovišti – skupiny Black Jack a to za značné účasti jak jílovišťských, tak hostů – účastníků Her bez hranic 2023.

9. ročník Her bez hranic v regionu Mníšecko vyhrál již podruhé tým – KYTÍNCÍ ŠVÁBÍCÍ !

– Cukrák:

V první disciplíně soutěžící stavěli vysílač Cukrák na kopci Kopanina. Autíčky museli na místo výstavby dotáhnout všechny díly věže, které během jízdy pro jejich lehkost srážel z vozíku vítr. Cestu k Cukráku komplikovaly také „miny z tenisáků“, které byly nakladeny po celé závodní dráze. Jízda na místo stavby se tak spíš změnila ve slalom.

Veteráni:

Druhá soutěž odkazovala na slavné automobilové závody „Zbraslav-Jíloviště“ (letos se pojede 56. ročník!). Dvě ženy v úzkých pytlích, které jim znemožňovaly pohodlný pohyb (měly připomenout úzké sukně dam z 1. republiky) tlačily před sebou autíčko, v němž seděl řidič. V polovině trati dotankoval na dálku další člen týmu ruční stříkačkou řidiči do kbelíku „benzín“ (vodu). Ostatní členové týmu zatím v cíli stavěli slavobránu s balónky. Disciplína končila až poté, co posádka vozu projela slavobránou a vystoupala na stupně vítězů.

Obě dvě hry s přehledem ovládli borci z Kytína.

Formanský vůz:

Poslední disciplína byla nejsložitější, ale na konci slibovala gastronomický zážitek. Dva nejsilnější tahouni z každého týmu si navlékli „koňské hlavy“ a jako bujní oři za sebou táhli autíčko se švadlenou, která během jízdy vyšívala na plátno písmena HBH (Hry bez hranic). Překonávat vodní překážku i další bariéry a orientovat se na trati jim na pomáhal vozka. Další dvě členky týmu zatím z bazénku s vodou vylovily talíře s příbory a v cíli připravily sváteční tabuli. Na konci dráhy měli dva kuchaři z každého týmu za úkol ugrilovat žebra podle vlastní receptury, s vlastnoručně vyrobenou marinádou i přílohou. Za pár minut se sportoviště naplnilo lákavou vůní grilovaných žebírek: 12 porcí = 12 vlastních receptur.

Odborná porota ve složení Zdeněk Pohlreich, herečka Jana Paulová a naše Maruška Hrubá měla těžkou úlohu nejen v tom, že museli ochutnat všech 12 porcí, ale především rozhodnout o těch nejchutnějších. Nejvíce jim chutnala ta z Jíloviště.

Mezihra – Touch rugby

V sedmiminutovém ragbyovém zápase porazili Veteráni Jíloviště Dobříš 3:0 a tuto soutěž vyhráli. Některé týmy, jako třeba Trnovská NaKaSi se pokusila rozhodit soupeře válečnickým tancem Haka (těm to konkrétně nepomohlo, s Mníškem prohráli 1:0.
Tomuto ušlechtilému sportu se mohou všichni účastníci Her bez hranic věnovat i po skončení her, protože díky daru od Romana Vítka, každý tým obdržel jeden ragbyový míč. Díky Romane !