Trasa č.2 – Údolím Haďáku, vyhlídky nad Vltavou, Cukrák

zelene mistni znaceni

Údolím Haďáku, vyhlídky nad Vltavou, Cukrák

Základní informace:

  • Vzdálenost: 12 km
  • Délka okruhu: 4-6 hod.
  • Typ vycházky: středně náročná
  • Typ cesty: lesní pěšina v údolí potoka s mnoha brody/lesní značená cesta
  • Způsob značení: zelený okruh, místní značení

Průvodce trasou:

Z Jíloviště od obecního úřadu jdeme po zeleném okruhu místního značení podél zámku Hubertus směrem k autobusové zastávce. Za ní zahneme po obecní cestě dolů do údolí potůčku Haďák (Jílovišťský potok) .

Podél něj pokračujeme romantickým údolím přes mnoho brodů nebo můstků, s mnoha meandry až téměř k jeho ústí do Vltavy.

Kousek před ústím vede strmá stezka vlevo nahoru na skalnatou vyhlídku nad Vltavu, odkud se vracíme zpět do chatové osady Močidla.

Zde je možno okruh zkrátit návratem do obce Jíloviště, okruh však pokračuje dále k lesu a dále k rozcestí s červenou turistickou značkou. Zde je možné opět okruh zkrátit, doleva po červené turistické značce dojít k Motorestu v Jílovišti.

Náš okruh však pokračuje vpravo směrem k Cukráku. Pokračujeme společně s červenou turistickou značkou přes vyhlídku nad Vranskou přehradou. (Vodní nádrž Vrané byla postavena v letech 1930–1936 jako první část Vltavské kaskády. Hráz dosahuje hradící výšky 9,7 m. Je vybavena vodní elektrárnou se dvěma Kaplanovými turbínami o celkovém instalovaném výkonu 2×6,94 MW).

Projdeme okolo lesní obory a pokračujeme po vyznačeném okruhu k silnici. Od obory je možné jít ještě kousek dále po červené ke kapličce poutníků, zasvěcené sv. Marii, na kopci „Vejvoďák“ s výhledem na Prahu a vrátit se zas na okruh.

Pokračujeme po silnici dále přes most nad Strakonickou silnicí a lesem kolem lesní školky na kopec Kopanina (411m n. m.), kde stojí vysílač Cukrák (196 m), běžně označovaný pouze jako Cukrák.

Dále pokračujeme klesáním do obce Jíloviště.

Mapa trasy

Pěší trasa 161814 – powered by Wandermap

 

Soubory pro GPS:

Stažení do GPS (.GPX)