Trasa č. 6 – Kolem Vltavy

Kolem Vltavy

Základní informace:

Vhodné kolo: trek.

Náročnost trasy:lehká

Délka trasy: 37 km

Nastoupané metry: 330 m

Podrobná mapa trasy s možností uložení do GPS

 

 

Popis trasy:

Z Jíloviště nejprve sjedete do širokého údolí Berounky, která vás podél svého břehu dovede až k jejímu soutoku s Vltavou. Vltava se pak na nějakou dobu stane vaší věrnou společnicí, a tak budete mít mnoho příležitostí pozorovat život a přírodu na této krásné řece a v jejím blízkém okolí. Stanete se svědky i toho, jak Vltava na své dlouhé cestě ze šumavských hvozdů opatrně vstupuje na území hlavního města Prahy. Kolem této pohodové trasy na vás čeká několik “občerstvovacích stanic” v podobě restaurací a kiosků.

Start: Z Jíloviště se vydejte po červené cyklotrase směr Černošice.

Průvodce trasou:

Jíloviště: Obec leží na úpatí brdské vrchoviny, která v těchto místech tvoří přírodní hráz mezi dvěma nejkrásnšjšími českými řekami Vltavou a Berounkou.V úrovni Jíloviště jsou obě řeky od sebe vzdáleny přibližně 3 km, ale už za krátkou dobu se za Zbraslaví spojují v jednu řeku. V okolí Jíloviště můžete z vysokých skalnatých teras obdivovat krásu obou těchto řek ještě před jejich spojením.

Černošice: V Černošicích přejedete po lávce přes Berounku a napojíte se na cyklotrasu A1, která kopíruje levý břeh Berounky (směr Radotín).

Radotín: Hned na začátku Radotína na vás čeká první občerstvovací stanice s příjemným venkovním posezením a dětským hřištěm (asi po 500m následuje další). Dál pokračujte po cyklotrase A1 podél břehu Berounky až k jejímu soutoku s Vltavou.

Soutok: Těsně před tím, než se Berounka spojí s Vltavou, protéká pod Lahovickým mostem. Při nedávné rekonstrukci tohoto mostu byly na jeho stranách postaveny vyhlídkové věže, ze kterých můžete pozorovat “zásnuby” obou těchto řek. Dál pokračujte po cyklotrase A1 podél levého břehu Vltavy.

Malá Chuchle: Tady jsou na výběr dvě cesty. Buď podjedete Strakonickou silnici a dál pokračujete po A1 kolem Barrandovských skal až k Barrandovskému mostu, nebo se stále držte levého břehu Vltavy, až k Barrandovskému mostu.

Barrandovský most: Po Barandovském mostě přejeďte na druhý břeh Vltavy do Braníka. Z mostu můžete pozorovat Vltavu jak vstupuje na území hlavního města Prahy. Je odtud vidět i skalnatý útes Vyšehradu, ze kterého dle pověsti skočil bájný kůň Šemík. Jeho pánem byl Horymír, kterého Šemík svým odvážným skokem zachránil před jistou smrtí. Sám však při tom zemřel. Vy ale netruchlete, nasedněte na svého nesmrtelného “železného šemíka” a pokračujte dál po pravém břehu Vltavy, proti jejímu proudu, cyklostezkou A2 směr Zbraslav. Na tomto úseku vás čeká několik “občerstvovacích stanic”.

Zbraslav: Na Zbraslavi přejedete přes Vltavu po mostě Závodu míru, a tím se s Vltavou rozloučíte. Hned za mostem odbočte vlevo a pokračujte po modré cyklotrase zpátky na Jíloviště. Pokud ale ještě máte trochu času, můžete navštívit místní malou ZOO nebo zbraslavský zámecký park. V přilehlém kostele sv. Jakuba jsou uloženy lebky posledních Přemyslovců.Na náměstí se můžete občerstvit v restauraci U Vejvody, která svou vnitřní výzdobou připomíná život a dílo tohoto zdejšího rodáka a světoznámého hudebního skladatele. Nezapomeňte ale, že na Jíloviště je to ještě hodně hodně do kopce 🙂 .

Jiří Tvrdoň